Program adaptacyjny

Problemy adaptacyjne występują u wszystkich dzieci, które po raz pierwszy zaczynają uczęszczać do przedszkola. U niektórych trwa to zaledwie chwilkę, a inne potrzebują dni a czasem tygodni, aby poznać i zaakceptować nowe miejsce, w którym na dodatek nie ma osób najbliższych. Wszystkie maluszki przeżywają stres przed nową i nieznaną sytuacją. Również dla Was to trudne i stresujące wydarzenie. Możecie pomóc sobie i swojemu Zuchowi w tych trudnych chwilach i ograniczyć stres do minimum. Umożliwiając jak najszybsze zaprzyjaźnienie się z nauczycielem i przedszkolem oraz „przyjazne” wejście w nową rolę „przedszkolaka”, rozwiejecie obawy swojego malucha. Wspólnie dajmy czas i warunki na poznanie i polubienie miejsca i ludzi tak, aby nasze pociechy wiedziały, że przedszkole to dobra zabawa, radość i bezpieczeństwo, a nie rozstanie.

Oto kilka pomocnych informacji i sposobów na złagodzenie stresu Waszego dziecka i rodzicielskich obaw.

Adaptację ułatwia:

Rady dla rodziców:

Literatura:

E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska ” Wspomaganie rozwoju umysłowego trzylatka i dzieci starszych”
J. Lubowiecka „Przystosowanie psychospołeczne dziecka do przedszkola”